18 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzony jest od 1983 roku w większości krajów na świecie. Ustanowiony został przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków (ICOMOS) i wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych wydarzeń o znaczeniu międzynarodowym.
Na niektórych zabytkowych budynkach (na całym świecie) można zauważyć oznaczenie – Błękitną Tarczę, nazywaną także Kopertą Haską, która jest odpowiednikiem Czerwonego Krzyża na polu ochrony dziedzictwa. Jest to symbol zapewniający obiektowi rozpoznawalność i ochronę prawną, z racji jego wyjątkowej wartości historycznej i materialnej. Został ustanowiony w 1954 roku na Konwencji w Hadze i ma na celu ochronę dóbr kultury na wypadek i podczas konfliktu zbrojnego, katastrof i klęsk żywiołowych. W tym celu umieszcza się go na dachu obiektu, a także w widocznym miejscu, pod numerem, na ścianie budynku.
Autorem znaku graficznego Błękitnej Tarczy był architekt i Generalny Konserwator Zabytków w Polsce, prof. Jan Zachwatowicz.
Jednym z takich obiektów, podlegającym międzynarodowej ochronie na wypadek wojny, jest Ratusz w Tarnowie, wpisany do rejestru zabytków 20 października 1936 roku.