24 czerwca – 185. rocznica urodzin Jana Matejki

W dniu dzisiejszym mija 185. rocznica urodzin wybitnego artysty –  Jana Matejki. Urodzony w 1838 r. w Krakowie uznawany jest  za największego polskiego malarza historycznego ukazującego na swoich płótnach dzieje narodu polskiego. Autor ponad 300 obrazów, zdobywca licznych nagród na wystawach międzynarodowych oraz członek wielu prestiżowych Akademii i Instytutów Sztuki. Jego dzieła znajdują się na stałych ekspozycjach Muzeów Narodowych m in. w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu.

Z tej okazji chcielibyśmy Państwu zaprezentować jeden z rysunków autorstwa artysty, znajdujących się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie. „Szkic trzech postaci” to niewielka praca  z 1869 roku wykonana ołówkiem. Przedstawia częściowo ujęte postacie mężczyzn, popiersie kobiety w renesansowych strojach oraz księgę ze skrzyżowanymi berłami. Tego typu rysunki należą do zbioru prac, które często służyły artyście jako szkice przygotowawcze, wykorzystywane później w obrazach olejnych o tematyce historycznej.