26 edycja – Galicjaner Sztetl. Dni Pamięci Żydów Galicyjskich

W dniach 17-20 czerwca odbędzie się cykl wydarzeń upamiętniających zagładę tarnowskich Żydów. Czerwcowa data realizacji Projektu nawiązuje do rocznicy tzw. Pierwszej Akcji, akcji deportacji tarnowskich Żydów do obozu śmierci w Bełżcu. W Tarnowie w tym czasie mieszkało ponad 30 000 Żydów. Obok ok. 25 000 stałych mieszkańców, do miasta napłynęli przesiedleńcy z Krakowa (początek 1941) i okolicznych miejscowości. W ciągu tygodnia (11-19 czerwca) Niemcy zamordowali na tarnowskich ulicach i na Rynku – ok. 3000 ludzi, ok. 6000 wywieźli do Zbylitowskiej Góry, gdzie zamordowali ich w lesie Buczyna i pochowali w masowych grobach. Byli to w większości starzy, chorzy i dzieci. Dalsze tysiące zginęły na żydowskim cmentarzu. Do komór gazowych Bełżca trafiło ok. 3500 osób.

Patronat: Prezydent Miasta Tarnowa Roman Ciepiela

Organizatorzy:

• Muzeum Okręgowe w Tarnowie
  •  Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie

Współorganizatorzy:

• Gmina Tarnów
  • Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
  •  Restauracja Stara Łaźnia w Tarnowie
  • Stowarzyszenie “Pamięć i dialog. Wspólna historia” w Brzesku

17 czerwca [czwartek]

godz. 12:00

• Spotkanie w Miejscu Pamięci w Zbylitowskiej Górze dla uczczenia ofiar Holocaustu.

godz. 16:00

• Marsz Pamięci z d. Placu Magdeburskiego na Cmentarz Żydowskim w Tarnowie.

18 czerwca [piątek]

godz. 16.30

• Spotkanie na cmentarzu żydowskim w Brzesku w rocznicę Pierwszej Akcji w getcie.

godz. 19:00

• Koncert pod Bimą. BENKENISZ – TĘSKNOTA, wystąpi Karolina Skrzyńska z zespołem

godz. 21:00

• Wieczór Szabatowy w Starej Łaźni, przy muzyce klezmerskiej.

20 czerwca [niedziela]

godz. 11-18:00

• Otwarta Brama Cmentarza w Tarnowie, godz.11.00-13:00, oprowadzanie z przewodnikiem.

godz. 14.30-17.00

• Otwarta Brama Cmentarza w Brzesku, godz. 15.00- 16.00, oprowadzanie z przewodnikiem.
  • Otwarta Brama Cmentarza w Mielcu, godz. 11.00-14.00
  • Otwarta Brama Cmentarza w Nowym Sączu, godz 13.00-15.00
  • Otwarta Brama Cmentarza w Grybowie, godz. 16.00-17.00

godz. 21:00

• Noc Helvera [Ingmara Villqista]. Spektakl Pod Bimą, w wykonaniu aktorów Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, Reż. Agnieszka Baranowska, wystąpią: Kinga Piąty, Stefan Krzysztofiak.
Wydarzenia towarzyszące
  • Galeria na Płocie (ul. Żydowska), Strażnicy cmentarza. Wystawa fotograficzna.
  • Projekt Plac Magdeburski https://magdeburski.pl/
  • Muzeum Regionalne w Brzesku, ekspozycja poświęcona lokalnej historii Żydów