340. rocznica bitwy pod Wiedniem

12. września 1683 roku, czyli dokładnie 340. lat temu, armia dowodzona przez króla Jana III Sobieskiego odniosła spektakularne zwycięstwo nad Imperium Osmańskim podczas bitwy pod Wiedniem.
Zbiory Muzeum Okręgowego w Tarnowie nie dają nam zapomnieć o tym istotnym momencie w historii Polski. Na ekspozycji stałej „W kontuszu i przy szabli” w Ratuszu – Galerii Sztuki Dawnej uwagę przykuwa bucik, zwany bucikiem Marysieńki. Wykonany z adamaszku, atłasu i aksamitu but pochodzi z XVII. wieku i został on podarowany w prezencie królowej Marii Sobieskiej przez cesarzową Eleonorę Magdalenę, żonę Leopolda I Habsburga, po odsieczy wiedeńskiej. Co ciekawe, podeszwa ów bucika jest symetryczna, czyli mógł on być noszony zarówno na prawej jak i na lewej stopie. Podarunek od Habsburżanki pierwotnie znajdował się w rezydencji Sobieskich w Olesku, następnie w pałacu w Podhorcach, aż ostatecznie jego podróż zakończyła się w pałacu Sanguszków w Gumniskach pod Tarnowem. Bucik wzbogacił kolekcję naszego Muzeum w 1945 roku i od tamtej pory jest nieodłącznym elementem zbiorów tarnowskiego Ratusza.
Jednak to nie wszystko, czego możecie się dowiedzieć o buciku Marysieńki. By odkryć całą historię tego wyjątkowego prezentu oraz zobaczyć inne cenne eksponaty z tamtego okresu, zachęcamy do odwiedzenia naszego oddziału Ratusz Muzeum Okręgowego w Tarnowie na ul. Rynek 1.
Serdecznie zapraszamy!