35. rocznica śmierci Tadeusza Brzozowskiego.

13 kwietnia 2022 roku mija 35. rocznica śmierci Tadeusza Brzozowskiego, artysty nietuzinkowego, który związany był głównie z powojennym, krakowskim środowiskiem artystycznym. Po studiach na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, kontynuowanych w Kunstgewerbeschule, wystawiał z Grupą Młodych Plastyków, wziął udział w I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w krakowskim Pałacu Sztuki oraz tzw. „Wystawie Dziewięciu”. Stał się również ważnym członkiem reaktywowanej w 1957 roku Grupy Krakowskiej. Od lat 50. XX wieku mieszkał w Zakopanem i tam też pracował – prowadził swoją pracownię oraz uczył w zakopiańskim Państwowym Liceum Technik Plastycznych im. Antoniego Kenara. W zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie znajdują się trzy obrazy Tadeusza Brzozowskiego, wśród nich płótno o intrygującym tytule „Basałyk”. Pochodzi ono z dojrzałego okresu twórczości artysty, w którym surrealizm przeplata się z abstrakcją organiczną, ubrany w przewrotne nazwy odkrywające dwuznaczność twórczości artysty. W tym przypadku ciężka atmosfera, zbudowana kolorem oraz amorficznymi formami zostaje zdystansowana tytułem o podwójnym znaczeniu. Artysta nigdy nie wyjaśnił, czy jego „basałyk” to mały urwis, czy też tatarski bicz bojowy. A może żadne z nich? Może dziwny, niepasujący tytuł ma jedynie uświadamiać nam, że sposobem na poszukiwanie treści ukrytych nie może być drogą na skróty?