część praktyczna warsztatów pn. ZABYTEK-23 nt. „Ochrona dóbr kultury w sytuacjach kryzysowych”

Muzeum Okręgowe w Tarnowie było jednym z miejsc, w których realizowana była część praktyczna warsztatów pt. ZABYTEK-23 nt. „Ochrona dóbr kultury w sytuacjach kryzysowych” organizowanych przez Międzynarodowy Ośrodek Szkolenia i Badań nad Dziedzictwem Kultury w Zagrożeniu. Jednym z punktów odbywającego się w dniach 4-6 lipca 2023 r. wydarzenia był pokaz pakowania i ewakuacji dóbr kultury z Muzeum Ratusz – Galerii Sztuki Dawnej przygotowany przez naszych pracowników Zapakowane obiekty miały trafić pod ochronę żołnierzy 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej i zostać zdeponowane w bezpiecznym miejscu… Kopalni Soli w Bochni.

Scenariusz warsztatów “ZABYTEK-23” organizowanych wspólnie z Międzynarodowym Ośrodkiem Szkolenia i Badań nad Dziedzictwem Kultury w Zagrożeniu zakładał, iż w wyniku działań sabotażowych zagrożone zostały zbiory i mienie Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Poza wcześniejszą ewakuacją zbiorów z Ratusza – Galerii Sztuki Dawnej istotną część ćwiczeń stanowiły działania sił Państwowej Straży Pożarnej będące reakcją na pożar który miał zostać wzniecony w Siedzibie Muzeum!