Ferie 2024 oferta dla osób indywidualnych

Muzeum Ziemi Tarnowskiej zaprasza w okresie ferii zimowych osoby indywidualne, do udziału w zajęciach realizowanych w Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci, Muzeum Etnograficznym oraz Ratuszu – Galerii Sztuki Dawnej.
Zajęcia realizowane będą we wtorki, czwartki i piątki w okresie ferii zimowych. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

Plan prowadzonych zajęć:

Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci

13 i 20 luty (wtorek)  godz. 11.00

„Historyczny zwierzyniec”

To zajęcia dla klas młodszych, podczas których dzieci dowiedzą się, jaka rolę pełniły zwierzęta podczas działań wojennych. Usłyszą m. in. historię niedźwiedzia Wojtka, psa Jeta, gołębicy Cher Ami, a podczas zabawy graficznej (mapa świata w formie puzzli) razem z prowadzącym zlokalizują miejsca ich wyczynów wojennych. Zrozumieją, że zwierzęta były często obecne na placu boju: gołębie przenoszące meldunki, konie ciągnące sprzęt artyleryjski lub koty zwalczające gryzonie na okrętach. Dowiedzą się, w jaki sposób zwierzęta niejednokrotnie ratowały setki ludzkich istnień. Na zakończenie uczestnicy zajęć wykonają „niedźwiadka przytulaka”, którego każdy zabierze ze sobą jako pamiątkę.

czas trwania: 90 min.
miejsce: Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci, ul. Mościckiego 29, 33-100 Tarnów
rezerwacja: nr telefonu: (+48) 14 657 18 67 lub mail: rceop@muzeum.tarnow.pl

15 luty i 22 luty (czwartek) godz. 11.00

„Z legendą w historię…” (nowość)

Zajęcia, których zadaniem będzie zapoznanie uczestników z legendami związanymi z dawnymi i obecną stolicą Polski, ale także naszego miasta. Wspólnie z prowadzącym odnajdą elementy baśniowości i prawdy historycznej, a także  spróbują wskazać wartości moralne omawianych opowieści. Dodatkowo podczas gry planszowej dzieci poszerzą swoją wiedzę geograficzną i historyczną, poznają herby miast związanych z prezentowanymi legendami. Na zakończenie zajęć wykonają herb Tarnowa metodą witrażową.

czas trwania: 90 min.
rezerwacja: nr telefonu: (+48) 14 657 18 67 lub mail: rceop@muzeum.tarnow.pl

Ratusz – Galeria Sztuki Dawnej

13 i 20 luty  (wtorek)  godz. 10.00 i 13.00

„Szklanki i dzbanki na stole szlachcianki”

Zajęcia opierają się na opowieści o dawnych ucztach oraz zastawach stołowych. W części plastycznej dzieci ozdabiają papierowe talerzyki i filiżanki.

czas trwania: 45-60 min.
miejsce: Ratusz – Galeria Sztuki Dawnej, Rynek 1, 33-100 Tarnów
rezerwacja: nr telefonu: (+48) 14 621 21 49, wew. 101

15 luty i 22 luty (czwartek) godz. 10.00 i 13.00

„Portret i kultura staropolska”

W oparciu o bogate zbiory zbrojowni i jednej z najlepszych w Polsce kolekcji portretu staropolskiego omawiana jest barwna kultura doby sarmatyzmu. Na zajęciach dzieci dowiedzą się jak dawniej się ubierano, czesano i jakie  zwyczaje panowały w dawnej Polsce, na koniec same będą mogły przymierzyć stroje z epoki.

młodzież – szkoły ponadpodstawowe
osoby z niepełnosprawnością ruchu
koszt: 9 zł / osoba
czas trwania: 60 min.
miejsce: Ratusz – Galeria Sztuki Dawnej, Rynek 1, 33-100 Tarnów
rezerwacja: nr telefonu: (+48) 14 621 21 49, wew. 101

Muzeum Etnograficzne

16 luty i 23 luty (piątek) godz. 11.00

„Ludowe feng shui ” (nowość)

Zajęcia realizowane w ramach wystawy” Ludowe Feng Shui. Magia w wiejskiej chacie”, to interesująca pod względem etnograficznym i tradycyjnym propozycja dla dzieci, które poznają symbolikę roślin i znaczenie ziół, wykorzystywanych w wierzeniach i zwyczajach na dawnej wsi. Uczestnicy wykonają pachnące i zdobne sakiewki, a na starsze dzieci czeka nauka kaligrafii podczas tworzenia okazyjnych kartek z papieru czerpanego z wykorzystaniem suszonych kwiatów.

młodzież – szkoły ponadpodstawowe
osoby z niepełnosprawnością wzroku