Festiwal „Kultura Wrażliwa” zwiedzanie wybranych oddziałów Muzeum Okręgowego z przewodnikiem

Trwa festiwal “Kultura Wrażliwa”, w związku z tym zapraszamy osoby z niepełnosprawnościami do naszych oddziałów:

• Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci, Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie
    26 września, godz. 11:00 – bezpłatne zwiedzanie dla grupy z przewodnikiem dla osób z dysfunkcjami wzroku oraz indywidualne, w godzinach 9.00-14.00 z możliwością skorzystania z audioprzewodnika (oddział dysponuje 6 egzemplarzami).
    1 października, godz. 11:00 – bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem dla osób z dysfunkcjami intelektualnymi, o godzinie 11.00 i 13.00.
    Oddział znajduje się przy ul. I. Mościckiego 29 w Tarnowie. Ekspozycja poświęcona jest II wojnie światowej, przede wszystkim wydarzeniom z Tarnowa i okolic. Ukazuje historię 16 Pułku Piechoty i 5 Pułku Strzelców Konnych, bitwę na Jamnej, pierwszy transport Polaków do Obozu Zagłady w Auschwitz. Wystawa prezentuje przykłady umundurowania, uzbrojenia, dokumenty i fotografie oraz inne pamiątki z okresu II wojny światowej.
    Oddział udostępnia oprócz audioprzewodników repliki broni: Mauser, Sten i Parabellum oraz tyflografikę przedstawiającą Zdzisława Baszaka w mundurze, ostatniego żyjącego żołnierza 16 Pułku Piechoty.
    Dane kontaktowe: Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci, Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie, ul. I. Mościckiego 29 , 33-100 Tarnów
    Tel. (+48) 14 657 18 67
  • Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach
    26 września, w godz. 9:00-14.00 – dla osób z dysfunkcjami wzroku bezpłatne zwiedzanie grupowe z przewodnikiem, po wcześniejszym zapisaniu się, oraz indywidualne, w godzinach 9.00-14.00 z możliwością skorzystania z audioprzewodnika (oddział dysponuje 5 egzemplarzami).
    1 października, godz. 11:00 – bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem dla osób z dysfunkcjami intelektualnymi, o godzinie 11.00 i 13.00, po wcześniejszym umówieniu się.
    Muzeum Wincentego Witosa to gospodarstwo założone przez Witosa w latach:1905-1913. Budynki gospodarstwa z zewnątrz zachowane w formie oryginalnej. W domu, w którym mieszkał trzykrotny Premier II RP prezentowane są oryginalne eksponaty, które należały do niego oraz do jego rodziny: żony Katarzyny i córki Julii. W domu znajduje się m.in. gabinet Wincentego Witosa, w którym pracował jako wójt, jako poseł i jako premier.
    Odział wyposażony jest w 5 audioprzewodników, są też dwa portrety dostosowane dla osób z niepełnosprawnością wzroku : portret W. Witosa i portret żony Witosa – Katarzyny.
    Dane kontaktowe:
    Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, Oddział Muzeum Okręgowego
    w Tarnowie, 33-122 Wierzchosławice 698
    Tel. (+48) 14 679 70 40
  • Muzeum Historii Tarnowa i Regionu
    26 września godz. 11:00 – bezpłatne zwiedzanie dla grupy z przewodnikiem dla osób z dysfunkcjami wzroku (do 20 osób)
    – indywidualne, w godzinach 9.00-14.00 z możliwością skorzystania z audioprzewodnika (oddział dysponuje 12 egzemplarzami – 8 pełna wersja oprowadzania, 4 wersja skrócona).
    01 października, godz. 10:00 – bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem dla osób z dysfunkcjami intelektualnymi (do 20 osób)
    Przygotowana w zabytkowych wnętrzach ekspozycja wprowadza zwiedzających w barwną i ciekawą historię miasta i regionu. Gospodarzem i przewodnikiem po dziejach Tarnowa jest kataryniarz. W sali „pod orłem” na zwiedzających czekają wyjątkowej wartości dokumenty pergaminowe, a w zbrojowni średniowieczne miecze. Przechodząc przez klimatyczne piwnice, trafimy do czasów prehistorycznych, odwiedzimy gospodę cechową, znajdziemy się w tramwaju, przez którego okna będziemy mogli podejrzeć dawny Tarnów, przeniesiemy się również w czasy II wojny światowej i PRL. Na piętrze kamienicy przedstawiono sylwetki znanych tarnowian i charakterystycznych dla miasta budynków. Historia Tarnowa została ujęta w „w multimedialnej pigułce”. Oferta Muzeum Historii Tarnowa i Regionu została wzbogacona o tyflografikę, repliki zabytkowych przedmiotów: skrzyni i obesłań cechowych oraz broni. Dodatkowo jest możliwość skorzystania z audioprzewodników, uatrakcyjniających zwiedzanie ekspozycji.
    Dane kontaktowe: Muzeum Historii Tarnowa i Regionu, Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie Rynek 20-21, 33-100 Tarnów
    Tel. (+48) 14 639 08 65