LARP w skansenie i we dworze – Muzeum Dwór w Dołędze

Muzeum Dwór w Dołędze

Na przełomie maja i czerwca 2023 r. w Muzeum Dwór w Dołędze odbywały się skierowane dla dzieci i młodzieży warsztaty LARP realizowane w ramach w projektu „Skansenova – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu” (LARP w skansenie i we dworze).

Tematem przewodnim tegorocznej edycji, w związku z przypadającą 160. rocznicą wybuchu, było powstanie styczniowe. Fabuła LARPu oparta została na wydarzeniach 1863 r., których tłem był dołęski dwór wraz z parkiem, a także pobliska polana ze wspaniałą kaplicą, w której idący w bój powstańcy składali przysięgę na wierność ojczyźnie. Warsztaty były doskonałą okazją zarówno do wgłębienia się w tematykę powstańczą jak również do poznania tajników LARPów (Live action role-playing) m.in. dotyczących gry aktorskiej, przygotowania strojów i rekwizytów, wykonania charakteryzacji. Wzięło udział ponad 60 uczestników ze szkół z terenu gminy Szczurowa.

kolaż zdjęć z młodzieżą w strojach dworskich, czarnych sukienkach z szablami.

zdj. Mateusz Michalski