Mieczysław Czosnyka z nagrodą „Pamięć i Tożsamość”

We wtorek, 2 kwietnia w Operze Kakowskiej wręczone zostały cztery nagrody województwa małopolskiego w dziedzinie kultury.
Symboliczne statuetki oraz czeki z rąk przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego prof. Jana Tadeusza Dudy oraz dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Moniki Gubały odebrali laureaci Małopolskiej Nagrody Twórczości, Nagrody Województwa Małopolskiego „Pamięć i Tożsamość”, Nagrody im. Romana Reinfussa i Nagrody Województwa Małopolskiego im. Władysława Orkana.

Nagroda „Pamięć i Tożsamość”, która nawiązuje do życia i dzieła Patrona Małopolski – Św. Jana Pawła II ma na celu budowanie i wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej oraz poszanowania dla historii regionu, formowanie postaw patriotycznych, a przede wszystkim docenienie tych, którzy działają na rzecz kształtowania świadomości historycznej mieszkańców Małopolski i utrwalają pamięć o dziejach Ojczyzny.
III Nagrodę w tej kategorii otrzymał Mieczysław Czosnyka, który od początku pracy dał się poznać jako osoba niezwykle aktywna, zaangażowana i sumiennie wykonująca obowiązki nauczyciela i wychowawcy młodzieży. Jako prezes Fundacji im. Jana Szczepanika propaguje postać genialnego wynalazcy z Galicji, m.in. poprzez opracowania jego życiorysu, aktywną pomoc przy realizacji filmów o wynalazcy. Od kilku lat jest redaktorem naczelnym „Rocznika Tarnowskiego”, współpracuje także z wieloma redakcjami czasopism oraz portalami internetowymi, gdzie publikuje swoje artykuły naukowe, popularnonaukowe i publicystyczne o treści historycznej. Opracował szereg biografii bohaterów i rodzin walczących o wolność Rzeczypospolitej. Przyczynił się też do uratowania ich mogił. Jest przy tym propagatorem lokalnej historii i turystyki; prowadził wiele rajdów z młodzieżą; wygłaszał wykłady i prelekcje historyczne lub lingwistyczne. Jest autorem kilkunastu książek – monografii miejscowości, szkół, parafii, instytucji, także 10. publikacji z serii „Biblioteka Fundacji im. Jana Szczepanika” oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i kilkuset publicystycznych.

Nagroda została przyznana na wniosek Muzeum Ziemi Tarnowskiej.

GRATULUJEMY