Międzynarodowe Spotkania z Dziedzictwem i Historią Wojskowości 2023 na Zamku w Dębnie – Turniej Rycerski

Start: 2023-08-27 16:00:00
Zamek w Dębnie

Wójt Gminy Dębno – Wiesław Kozłowski, Dyrektor Muzeum Okręgowe w Tarnowie Kazimierz Kurczab, Dyrektor Dębińskie Centrum Kultury Łukasz Przybyło, serdecznie zapraszają na wyjątkowe plenerowe wydarzenie, pn. Międzynarodowe Spotkania z Dziedzictwem i Historią Wojskowości 2023 na Zamku w Dębnie.

Będzie to nowa formuła (zapoczątkowana rok temu), Turnieju Rycerskiego, który od ponad 25 lat odbywał się na terenach wokół dębińskiego zamku.
W tym roku, wydarzenie to, zaplanowane zostało na niedzielę 27 sierpnia 2023 roku.

Zapraszamy w tym dniu do odwiedzenia Muzeum Zamek w Dębnie:

• przed rozpoczęciem Turnieju
    w godzinach: 11.00-15.00
    (wejścia o pełnych godzinach, w grupach do 20 osób)
    Bilety: normalny – 20 zł, ulgowy – 14 zł
  • podczas Turnieju
    w godzinach: 16.00-20.00
    (po wykupieniu biletu przed wejściem do Muzeum – zwiedzanie indywidualne, ostatnie wejście o godzinie 19.00)
    Bilety: 12 zł

Od godz. 16:00 rozpoczną się, w zamkowej fosie, pokazy grup rekonstrukcji historycznych .
Zobaczymy jednostki z różnych epok. Od rycerzy średniowiecznych z XIV wieku, aż po II wojnę światową.
Dodatkowo wystąpią grupy kaskaderów konnych z niezwykle atrakcyjnym, dynamicznym pokazem.
Jedną z najatrakcyjniejszych tegorocznych prezentacji rekonstrukcyjnych będzie zapewne wielki pokaz husarski!
Tradycyjne turniejowe zmagania rycerzy o „Złoty Warkocz Tarłówny” rozpoczną się ok. godz. 18:30.
Dodatkowo na przybywających miłośników historii wojskowości, militariów będzie czekało otwarte obozowisko z grupami rekonstrukcyjnymi, dioramami, stoiska promocyjne różnych rodzajów Wojska Polskiego, Straży Granicznej czy Policji, gdzie uczestnicy wydarzenia będą mogli realnie „dotknąć” historii i wyposażenia prezentujących się grup i jednostek oraz pasjonatów broni.
W tym roku prezentacje współczesnego uzbrojenia Wojska Polskiego będą prezentować także Zakłady Mechaniczne z Tarnowa wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Dla miłośników czasów średniowiecznych, czekać będzie prawdziwe edukacyjne miasteczko!
W nim to znajdziemy obóz średniowieczny, gry i zabawy średniowieczne (strzelanie z łuku do tarczy , rzucanie włócznią, toporkami i nożami do celu, wyścigi drużyn w drewnianych nartach, walki na worki na równoważni, „młynek rycerski” -okręcanie się na mieczu i ścinanie Kapusty, walki na specjalne treningowe, bezpieczne miecze w kaskach, przeciąganie liny, zmagania siłaczy: rzut kolczugą, bieg damy i rycerza, czy gra w boulle.
Strefa edukacji i obozowiska będzie w tym roku znajdowała się w specjalnie wydzielonej, bezpiecznej lokalizacji obok głównej areny turniejowej.
Muzyczny finał tegorocznych Międzynarodowych Spotkań z Dziedzictwem i Historią Wojskowości będzie niewątpliwie jednym z ważniejszych kulturalnych plenerowych wydarzeń w regionie.
W tym roku w przepięknych plenerach parkowych dębińskiego zamku wystąpi dla Państwa żywa legendy polskiej muzyki – Zespół Dżem!
Koncert rozpocznie się o godz. 20.00: na dużej scenie w zamkowej fosie.
Na zakończenie tegorocznych „Międzynarodowych Spotkań z Dziedzictwem i Historią Wojskowości 2023 na Zamku w Dębnie” ok 21.00 : zaplanowano Fireshow (wyjątkowy spektakl światła, laserów, sztucznych ogni i muzyki).

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.
Partnerem głównym – Województwo Małopolskie.

Wstęp bezpłatny.

plakat promocyjny Turnieju rycerskiego