Narodowe Czytanie w Muzeum Zamek w Dębnie

W sobotę 7 września przed południem w Sali Koncertowej Muzeum Zamek w Dębnie wybrzmiały niektóre z naszych polskich nowel, będących lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania.

Zgromadzonych gości przywitał gospodarz tego wyjątkowego miejsca – kierownik Muzeum p. Kazimierz Kurczab oraz p. Danuta Łazarz – zastępca dyrektora DCK ds. bibliotek. Słowa powitania skierował również współorganizator tego zdarzenia – dyrektor DCK Łukasz Przybyło.

W czasie dębińskiego czytania wysłuchaliśmy nowele: „Mój ojciec wstępuje do strażaków” – Bruno Schulza, „Orkę” – Władysława Stanisława Reymonta. Pojawiły się także fragmenty „Dymu” Marii Konopnickiej.

Wydarzeniu towarzyszyła piękna oprawa muzyczna, która wprowadziła uczestników w klimat czytania. Na skrzypcach zagrała Aleksandra Kubala.

Wspólne czytanie zakończył konkurs wiedzy o Narodowym Czytaniu i polskich nowelach. Ich treść i przesłanie przypominali słuchaczom zaproszeni do wspólnego czytania. Wśród nich znaleźli się m.in. starosta brzeski Andrzej Potępa, wójt gminy Dębno Wiesław Kozłowski.

Współorganizatorami wydarzenia były Biblioteki Publiczne gminy Dębno wraz z Dębińskim Centrum Kultury i Muzeum Zamek w Dębnie.