Niezwykłe wyróżnienie dla byłego dyrektora tarnowskiego Muzeum

Wczorajszą decyzją Rady Miejskiej w Tarnowie Adam Bartosz – dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie w latach 1980-2012 otrzymał tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa

Wyróżnienie otrzymał w uznaniu za wybitne zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej oraz społeczności miasta Tarnowa związane z niezwykłym zaangażowaniem w rozwój kulturalny miasta Tarnowa oraz działalność na rzecz rozwoju i popularyzacji badań nad wielokulturową historią Tarnowa, w tym nad historią tarnowskich Romów i Żydów.

Adam Bartosz urodził się w Zielonej Górze 22 stycznia 1947 roku. Studiował etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po ukończeniu Podyplomowego Studium Muzeologicznego w Krakowie otrzymał dyplom muzeologa (1979). W tym samym roku zorganizował wystawę „Cyganie w kulturze polskiej” – pierwszą ekspozycję o tej tematyce w kraju. W 1982 roku zrealizował wystawę Żydzi w Tarnowie” – pierwszą po wojnie poza Żydowskim Instytutem Historycznym wystawę poświęconą Żydom. Był jednym z inicjatorów powołanego w 1988 roku Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej, któremu prezesuje po dziś dzień. Komitet wraz z tarnowskim Muzeum corocznie organizuje Dni Pamięci Żydów Galicyjskich.

Adam Bartosz jest twórcą pierwszej stałej wystawy muzealnej w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie pt. „Roma, Cyganie – historia, kultura”. Z jego inspiracji odbywa się każdego roku Tabor Pamięci Romów. Zaangażowany jest w promocję malarstwa zalipiańskiego. W 1976 r. zrewolucjonizował konkurs „Malowana Chata”, odbywający się odtąd regularnie, jako wydarzenie coroczne.

Jako wybitny specjalista wielokrotnie brał udział w odczytach, wykładach oraz wywiadach w mediach zarówno w kraju jak i zagranicą. Był wielokrotnie odznaczany. Wśród otrzymanych nagród znalazły się m.in.

• 1996 – indywidualna nagroda Ministra Kultury i Sztuki za wystawę muzealną poświęconą Romom – Roma, Cyganie. Historia, kultura.
  • 1998 – Dyplom Uznania za Zasługi dla Ochrony Zabytków Kultury Żydowskiej w Polsce za opiekę nad zabytkami żydowskimi, wyróżniony przez Ambasadę Izraela w Polsce,
  • 2002 – wyróżnienie Ministra Kultury i Sztuki w ramach corocznego konkursu ministerialnego Sybilla za realizację Taboru Pamięci,
  • 2005 – Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za ochronę dziedzictwa
  • 2011 – Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za ochronę dziedzictwa
  • 2011 – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za działania na rzecz ochrony, zachowania i rozwoju tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych
  • 2012 – Krzyż Oficerski Orderu Zasługi (Węgry)
  • 2019 – Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za ochronę dziedzictwa (wręczony w 2023 r.)

Serdecznie gratulujemy!