Obraz Wilhelma Sasnala „Synagoga Mościce” na wystawie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie

Praca Wilhelma Sasnala „Synagoga Moście” na wystawie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.
Od 17 czerwca, na wystawie monograficznej Wilhelma Sasnala pt. „Taki pejzaż”, można oglądać obraz ze zbiorów tarnowskiego Muzeum pt. „Synagoga Mościce”. To pierwsza tak duża indywidualna wystawa artysty od kilkunastu latach. Tarnowska praca prezentowana jest pośród 60 obrazów, pochodzących z polskich i zagranicznych muzeów i kolekcji prywatnych.
„Synagoga Mościce” to wielkoformatowy komiks o wymiarach: 150 x 480 cm, wykonany w technice rysunkowo-malarskiej, czarnym tuszem na białym kartonie. Powstał na potrzeby wystawy „Byliśmy”, zorganizowanej przez BWA w Tarnowie, przy współpracy Muzeum Okręgowego w Tarnowie w 2014 roku. Sasnal przedstawia w nim historię życia wymyślonej nieistniejącej rodziny Kemgoldów, mieszkającej współcześnie – w 2014 roku w Mościcach, w modernistycznej, przemysłowej dzielnicy Tarnowa. Rysunek przedstawia hipotetyczną codzienność rodziny żydowskiej, ukazaną we współczesnych realiach. Stąd teksty autorskie, zostały umieszczone w kontekście istniejących obiektów: Zakładów Azotowych, Domu Kultury w Mościcach, wieży wodnej popularnie zwanej Banią na tarnowskich „Falklandach” (osiedlu mieszkaniowym) i Góry św. Marcina. Daty graniczne umieszczone na rysunku to: 1927 (powstanie Państwowej Fabryki Związków Azotowych) i 2028 rok. Przedstawienie zostało uzupełnione wyimaginowaną architekturą, m.in. futurystyczną Synagogą Północną.
Wilhelm Sasnal, związany z Tarnowem – Mościcami, miejscem urodzenia, okresem dzieciństwa i szkolnym, ukazuje życie współczesnej żydowskiej rodziny w Tarnowie, jakby nie miała miejsca zagłada wojenna, a społeczność żydowska nadal funkcjonowała obok i pośród nas.
Więcej informacji o wystawie, znajdziecie Państwo na stronie: https://polin.pl/pl/wilhelm-sasnal.