Otwarcie nowego Oddziału Muzeum Historii Tarnowa i Regionu

Już w najbliższy czwartek, 30 lipca br. udostępniona do zwiedzania zostanie wystawa ukazująca historię Tarnowa i regionu w nowo otwartym Oddziale Muzeum Historii Tarnowa i Regionu. Znajdziemy na niej najciekawsze i najcenniejsze obiekty ze zbiorów tarnowskiego Muzeum.

Piwnice przeniosą zwiedzających do czasów prehistorycznych, odwiedzą oni gospodę cechową, znajdą się w tramwaju (jego okna pokażą nam dawny Tarnów). Widzowie przeniosą się także w czasy II wojny światowej i PRL-u. W sali „pod orłem”można zobaczyć pergaminowe dokumenty z przywilejami królewskimi, a w zbrojowni średniowieczne miecze. Na najwyższym piętrze wystawy znajdą się charakterystyczne dla Tarnowa budynki i znane postacie. Piętro to zawiera również odwołania do wielowyznaniowej ludności Tarnowa. Wszystkie te dzieje zostały ujęte w „multimedialnej pigułce”.

Muzeum Historii Tarnowa i Regionu to miejsce idealne zarówno dla dorosłych osób, jak i dzieci i młodzieży. Dla najmłodszych odwiedzających zostały przygotowane takie atrakcje jak sala zabaw „pod szczęśliwą gwiazdką”, w której można między innymi odegrać teatrzyk kukiełkowy, zagrać w „gwiazdkę i księżyc” czy też pobawić się repliką miecza pochodzącego z czasów średniowiecznych. Ponadto w trakcie zwiedzania można spróbować swoich sił w wyzwaniu zadanym nam przez kataryniarza (należy zebrać odgłosy ukryte w różnych przestrzeniach ekspozycyjnych).

Muzeum funkcjonuje w dwóch renesansowych kamienicach zlokalizowanych przy tarnowskim rynku. Dzięki przeprowadzonym pracom konserwatorskim wzrok zwiedzających będą cieszyć m. in. malowidła renesansowe (np. szaro-czerwone kasetony na brunatnym lub czerwonych tle, polichromie sali „Pod orłem” oraz grafitowo-białe rombowe ornamenty), które znajdują się w ich wnętrzu.

W związku ze zmienną sytuacją spowodowaną pandemią COVID-19, przed wizytą w obiektach Muzeum, zalecamy kontakt telefoniczny z wybranym oddziałem (tel. 14 6390865 wew. 200).

(bch/ap)

infografika tłumacząca zasady bezpiecznego zwiedzania

Foto: Bartosz Chmielnik – Muzeum Okręgowe w Tarnowie

O wydarzeniu w mediach: