Otwarcie wystawy czasowej pt. „Od 140 lat w służbie Ojczyźnie… Dzieje sokolstwa ziemi tarnowskiej” w Muzeum Historii Tarnowa i Regionu.

Start: 2023-09-25 17:00:00
Koniec: 2023-11-12 15:00:00
Muzeum |Historii Tarnowa i Regionu

25.09.2023 r. (poniedziałek) o godzinie 17.00 odbędzie się otwarcie wystawy „Od 140 lat w służbie Ojczyźnie… Dzieje sokolstwa ziemi tarnowskiej” w Muzeum Historii Tarnowa
i Regionu, Rynek 20-21, Tarnów. Wstęp na wernisaż bezpłatny.

Wyjątkowa wystawa o historii regionalnej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. „Sokoła” na ziemiach polskich zawiązano po raz pierwszy we Lwowie w 1867 r. na fali ówczesnych przemian społeczno-politycznych. Pod hasłem „w zdrowym ciele zdrowy duch” krzewiono zamiłowanie do sportu, budowano tężyznę fizyczną i samodyscyplinę członków, którzy ponadto musieli wykazać się nieposzlakowaną opinią i postawa patriotyczną. W 1914 r. druhowie „Sokoła” ruszyli do walki
o wolną Ojczyznę, m.in. w Legionach Polskich. W wyzwolonym kraju Towarzystwo działało prężnie na polu sportowym i wychowania obywatelskiego do 1939 r. W Polsce Ludowej, pomimo prób, nie udało się „Sokoła” trwale zalegalizować. Dopiero od 1989 r. bez przeszkód działalność prowadzić mogą wskrzeszone Towarzystwa, w tym tarnowskie.

Na wystawie zgromadzono pamiątki po przedwojennym „Sokole” nie tylko z Tarnowa. Poza ciekawym zbiorem fotografii, zaprezentowano oryginalny sprzęt sportowy sprzed ponad wieku, liczne odznaki i przypinki sokole, strój sokoli z dwudziestolecia międzywojennego. Unikatowymi obiektami są przedwojenne sztandary oraz oryginalne drzewce do nich. Całości dopełniają dwa portrety druhów, pędzla wybitnego malarza i sokoła B. Barbackiego.

Wystawa otwarta od 26.09 – 12.11.20223 r.

Kuratorki wystawy: Anna Żalińska, Paulina Srebro – Dział Historii.