Otwarcie wystawy „Porcelana książąt Sanguszków – serwisy”.

27 listopada 2023 r. w Siedzibie Muzeum Okręgowego w Tarnowie, (Tarnów, Rynek 3) odbyło się otwarcie wystawy „Porcelana książąt Sanguszków – serwisy”.

Wystawa prezentuje dwa największe i najlepiej zachowane serwisy z kolekcji ceramiki Muzeum Okręgowego w Tarnowie: XIX-wieczny serwis miśnieński zwany „ptaszkowym” oraz zastawę z dekoracją kwiatową wykonaną w manufakturze w Berlinie.
Pochodzące z wiodących wytwórni porcelany serwisy były własnością książąt Sanguszków. Poprzez swoją mnogość, różnorodność i bogactwo dekoracji odzwierciedlały status tego znamienitego rodu. Obecnie stanowią doskonały przykład porcelany użytkowej.
Pierwszy z nich składa się z 507 elementów a swoją nazwę zawdzięcza od dekoracyjnego motywu zdobniczego, którym są różnorodne malowane ptaki. Dzieli się na część obiadową, śniadaniową i deserową zachwycając bogactwem detali. Każde naczynie znakowane jest sygnaturą wytwórni w Miśni w postaci dwóch skrzyżowanych mieczy malowanych kobaltem.
Mniej liczna zastawa berlińska prezentuje część obiadową. Składa się z talerzy, półmisków, salaterek, paterek na słodycze, teryn, wśród których znajdują bardzo interesujące obiekty takie jak naczynie na lody czy weriera. Serwis wyróżnia precyzja wykonania i doskonała dekoracja kwiatowa.

Kurator wystawy: Manuela Stadnicka-Hoffman

Wystawa realizowana w ramach działania: „Ceramika i szkło z kolekcji książąt Sanguszków. Świadkowie historii”.