Początek kalendarzowej wiosny z Muzeum Okręgowym w Tarnowie

Wykorzystując datę rozpoczęcia astronomicznej wiosny oraz to, iż jednymi z jej pierwszych śladów są dla nas kwiaty, chcielibyśmy zapoznać Państwa z jednym z obiektów, który stanowi część bogatego zbioru ceramiki Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Jest nim popiersie młodej kobiety, a właściwie rzymskiej bogini, Flory. Była ona patronką wiosennej szczęśliwości oraz rozkwitającej na tę porę roku roślinności. Od dawna jej przedstawieniom w sztuce towarzyszyły kwiaty, którymi często obsypane były falujące pasma jej włosów. Podobnie ukazana została fajansowa Flora, która sygnowana została przez dwójkę artystów, związanych z Tarnowem Henryka Hochmana oraz Henrykę Kerner. Powstała w 1 poł. XX wieku kompozycja przedstawia boginię w dość typowym dla tego tematu ujęciu – młoda kobieta o delikatnych rysach twarzy, z opadającymi na plecy włosami i wdzięcznej pozie. Z odchyloną głową, półprzymkniętymi powiekami oraz miejscami barwiona na białej, szkliwionej powierzchni niesie ze sobą liryczny nastrój, dzisiaj natomiast staje się symbolem odradzającej się przyrody.