Podłaźnik – tradycyjna ozdoba bożonarodzeniowa w kulturze ludowej regionu tarnowskiego – do zobaczenia w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie

„Podłaźnik”, to świąteczna ozdoba, która występowała w naszym regionie już w XIX wieku, zanim popularne stały się choinki. Jest to, zawieszany u tragarza wierzchołek drzewa iglastego, którego czubek skierowany był w dół i przyozdabiany jabłkami, orzechami, „światami” z opłatka, łańcuchami ze słomy i bibuły, ozdobami ze słomy oraz pierniczkami. Tak przystrojony „podłaźnik” zawieszany był nad stołem wigilijnym lub w kącie izby. Ozdoby te można było spotkać w naszym regionie jeszcze w latach 50. XX wieku.

Przykład takiej ozdoby można zobaczyć na ekspozycji w tarnowskim Muzeum Etnograficznym. Zapraszamy.