Rafał Dalek – „Różne małe obrazki” [zdjęcia]

Start: 2021-07-05 18:00:00
Koniec: 2021-08-29 00:00:00
Rynek 3, Galeria „Piwnica pod Trójką”

W dniu 5 lipca (poniedziałek) 2021 roku, o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż miniatur Rafała Dalka pt.: „Różne małe obrazki”. Wystawa jest realizowana w ramach cyklu „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej”.

Rafał Dalek urodził się w 1973 roku w Tarnowie. Jest absolwentem Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie. W roku 1999 uzyskał dyplom ukończenia Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Na co dzień mieszka i pracuje we Wrocławiu. Zajmuje się projektowaniem wnętrz i mebli, oraz malarstwem. Jest autorem kilkunastu wystaw zrealizowanych przeważnie w galeriach wrocławskich.

W swoich obrazach porusza różne tematy, m.in. portrety, panoramy miast, postacie kotów i koni, wszechobecne telefony komórkowe, zmienną pogodę z nastawieniem na deszcz. Odnajdujemy w nich bogatą kolorystykę, gdzie przenikanie się barw i światła tworzy niezwykle ekspresyjne układy. Dopełnieniem są zróżnicowane, barwne plamy, zsynchronizowane z tematem obrazu. Jego prace znajdują się w kolekcjach instytucji, prywatnych, galeriach i muzeach w kraju i za granicą. Do tej pory swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych, przeważnie w kraju: w Warszawie, Wrocławiu, Wałbrzychu, Krakowie i Tarnowie.

„Nostalgiczne i melancholijne malarstwo zaprasza postrzegacza do gry opartej na odkryciu ukrytych postaci i scen. Sposób pociągnięć pędzlem, luźna obsługa tekstury i koloru ujawniają subtelne krajobrazy, które graniczą na krawędzi abstrakcyjnej, podczas gdy przeplatanie się form pozwala na pojawienie się elementów, które mogą nie zostać zauważone wcześniej. Otwarte aranżacje pozwalają widzowi wymyślić kontynuację, historię, scenę. Malowanie zabezpiecza ogromną przestrzeń dla wyobraźni. Za każdym razem można znaleźć coś nowego – ukrytą postać, szczegół”.

Zdjęcia z wernisażu:

fot. E. Kuboń/ R.Moździerz