Seminarium dla edukatorów ze skansenów uczestniczących w Projekcie „SKANSENOVA”

16 listopada 2021 r. w Zagrodzie Felicji Curyłowej w Zalipiu odbyło się seminarium dla edukatorów ze skansenów uczestniczących w Projekcie: „SKANSENOVA – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu”.

Celem spotkania było podsumowanie dotychczasowych doświadczeń związanych z realizacją zadania – tzw. wspólnej oferty edukacyjnej, a także pochylenie się nad kwestiami związanymi z edukacją artystyczną i wykorzystaniem rozmaitych sztuk plastycznych w edukacji muzealnej. Inspiracją była, ciesząca się w ostatnim czasie dużą popularnością, tradycja zdobienia wnętrz i obejść motywami kwiatowymi, wciąż żywa na terenie Powiśla Dąbrowskiego.

W spotkaniu wzięli udział edukatorzy z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Muzeum Regionalnego PTTK im. Wł. Kowalskiego w Dobczycach, Skansenu w Sidzinie – Muzeum Kultury Ludowej, Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej oraz oczywiście Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Sesji towarzyszyło zwiedzenie obiektów muzealnych znajdujących się w Zagrodzie w Zalipiu oraz odwiedziny w Domu Malarek w Zalipiu.