Spotkajmy się przy „Uczcie – scena we wnętrzu” Juliana Grabowskiego, świętując 100. rocznicę urodzin artysty

5 maja 2022 r., o godz. 17:00, w Ratuszu – Galerii Sztuki Dawnej, oddziale Muzeum Okręgowego w Tarnowie, odbędzie się spotkanie w ramach cyklu Galeria Jednego Obiektu. Przywołanym obiektem będzie obraz „Uczta – scena we wnętrzu” Juliana Grabowskiego, którego 100. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku.

Julian Grabowski urodził się 5 maja 1922 roku. Uczęszczał do tarnowskiego III Państwowego Gimnazjum, a po zakończeniu II wojny światowej do Szkoły Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego, w której zdał maturę. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1947-1952). Już w trakcie studiów prezentował swoje prace na wystawach w Krakowie i Tarnowie. W latach 1956-1960 współtworzył w Tarnowie grupę twórczą „Leliwa”. Od 1954 roku członek tarnowskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków, którego w późniejszym czasie został prezesem. W 1957 roku podjął pracę pedagogiczną w Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie. Był doskonałym kolorystą. Malował pejzaże, martwe natury oraz sceny rodzajowe. Uczestniczył w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych zarówno w kraju jak i zagranicą. Zmarł 28 lutego 1973 roku.

Okazją do przypomnienia postaci Juliana Grabowskiego oraz jego twórczości będzie zaplanowane na 5 maja spotkanie w ramach cyklu: „Galeria Jednego Obiektu”. W tarnowskim Ratuszu zaprezentowana zostanie jedna z ponad 60 prac artysty znajdujących się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie –„Uczta – scena we wnętrzu”. Przedstawia ona scenę we wnętrzu domu żydowskiego. Siedzące wokół stołu postacie – pięciu mężczyzn oraz kobieta podająca do stołu, zostały umieszczone przy zapalonym świeczniku – menorze, która jest jednym z najstarszych i najbardziej rozpowszechnionych symboli przedstawianych w sztuce żydowskiej. Mężczyźni ubrani są w czarne stroje i kapelusze na głowie. Postać mężczyzny u szczytu stołu najprawdopodobniej na głowie posiada niewidoczną jarmułkę. Mężczyźni prowadzą rozmowę, jeden z nich trzyma w ustach fajkę. Wokół kobiety roztacza się jasna poświata. Całość utrzymana w ciepłej tonacji, z mocną czerwienią obrusu pośrodku. Grabowski w latach 60. XX wieku wykonał także inne prace poświęcone tematyce żydowskiej, np. przedstawienie „Rabina” czy „Modlących się Żydów”.

Zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu w Ratuszu – Galerii Sztuki Dawnej, początek o godz. 17.00.