Święto 16 pułku piechoty – piknik historyczny w Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci

Start: 2023-05-28 11:00:00
Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci

Celem organizacji pikniku historycznego jest popularyzacje historii regionalnej wśród mieszkańców Tarnowa i Ziemi Tarnowskiej  oraz wiedzy o garnizonie wojskowym  Tarnów, w którego skład w chodziły dwa pułki tj. 16. pułk piechoty i 5. pułk strzelców konnych.  To również integracja środowisk tj. szkół oraz stowarzyszeń będących partnerami w realizacji tej szlachetnej idei. Piknik historyczny jest żywą lekcją historii dla mieszkańców miasta i regionu tarnowskiego.

Przedsięwzięcie organizowane będzie na terenie historycznego kompleksu koszarowego 16. pp. który zachował się w dużej części bez zmian do dnia dzisiejszego. Na jego terenie znajdują się: pomnik upamiętniający żołnierzy 16.pułku piechoty i żołnierzy Armii Krajowej, Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci oddział Muzeum Okręgowego z ekspozycją poświęconą garnizonowi Tarnów i Armii Krajowej – dawna Izba Pamięci AK oraz szkoła im. 16. Pułku Piechoty. Obecnie teren jest w dyspozycji CKiW OHP, miejsce najbardziej  odpowiednie do realizacji pikniku historycznego poświęconego 16. pp.

Muzeum Okręgowe w Tarnowie  jako współorganizator pikniku zaprasza dzieci i dorosłych na zabawy i gry zręcznościowe oraz konkurs z nagrodami na ogródek Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci.
W tym dniu wstęp na ekspozycje stałą będzie bezpłatny. Zapraszamy.

godz. 11.00 – prezentacja grup rekonstrukcji historycznej oraz uzbrojenia na placu apelowym,

godz. 12.30 kościół pw. Świętej Rodziny Zgromadzenia Księży Misjonarzy

• msza św. w intencji żyjących oraz poległych i zmarłych żołnierzy 16 Pułku Piechoty,
  • złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą żołnierzy 16 pp oraz 5 psk przez Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej,

godz. 13.45 – pomnik upamiętniający żołnierzy 16 Pułku Piechoty ul. Mościckiego 29:

• hymn państwowy
  • złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pamięci,

godz. 14.15 – plac apelowy koszar wojskowych:

• otwarcie pikniku, historia i tradycja 16 Pułku Piechoty,
  • przedstawienie grup rekonstrukcji historycznej, pokazy współczesnego uzbrojenia, zwiedzanie ekspozycji muzealnej Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci, wystawa planszowa 16 Pułku Piechoty, prezentacja publikacji oraz pamiątek historycznych.