Urodziny Generała

Start: 2024-03-15 17:00:00
Galeria "Panorama"

15.03.2024 r. o godzinie 17.00 w Galerii „Panorama”, rozpoczną się obchody 230. rocznicy urodzin Józefa Bema oraz 175. rocznicy bitwy pod Sybinem, w czasie których zaprezentowany zostanie kolejny w zbiorach Muzeum Ziemi Tarnowskiej fragment „Panoramy Siedmiogrodzkiej”.

Generał Józef Bem był inżynierem, dowódcą, strategiem, działaczem politycznym Wielkiej Emigracji. Jako wojskowy wsławił się przede wszystkim w czasie powstania listopadowego, a także węgierskiej Wiosny Ludów. Uznawany za bohatera narodowego Polski i Węgier, Bem urodził się w Tarnowie w domu na przedmieściu zwanym Burkiem. W księdze metrykalnej parafii katedralnej w Tarnowie znajduje się zapis chrztu Józefa Bema i data jego urodzin – 14 marca 1794 r. W ramach upamiętnienia  230. rocznicy tego wydarzenia oraz 175. rocznicy bitwy pod Sybinem, w Galerii „Panorama” na tarnowskim dworcu PKP odbędą się „Urodziny Generała”. W ich trakcie po raz pierwszy publicznie zaprezentowany zostanie po konserwacji kolejny fragment „Panoramy Siedmiogrodzkiej” – „Huzar na koniu”.

W programie wydarzenia:

• Prelekcje
    • Anna Żalińska, Tarnowski Bema pamięci żałobny rapsod.
    • Barbara Bułdys, Wokół panoramy „Bem w Siedmiogrodzie”
  • Pokaz kolejnego fragmentu obrazu pn. „Huzar na koniu”.
    Zakup obrazu zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
  • Prezentacja drugiego wydania książki Kawaleria polska na Węgrzech 1848-1849 autorstwa Zbigniewa Radonia.
  • Występy dzieci ze szkoły podstawowej nr. 15 im. Gen. Józefa Bema w Tarnowie