Wernisaż wystawy poplenerowej: Dębno 2019

Start: 2019-06-18 09:00:00
Koniec: 2019-07-26 15:00:00
Muzeum Zamek w Dębnie

Od 12 lat tematem Integracyjnego Pleneru  Malarskiego jest miejscowość Dębno. Na jej terenie położone są unikatowe zabytki architektoniczne: średniowieczny zamek (1480 r.), Kościół św. Małgorzaty (1504 r.) i neogotycka kaplica grobowa Jastrzębskich (1906 r.), a także szereg przydrożnych krzyży, kapliczek i pomników.

Efektem plenerów malarskich są powstające podczas jego trwania ciekawe obrazy wykonywane przez uczestników w różnych technikach plastycznych. Prace te podlegają ocenie, a finałem pleneru jest wystawa prac poplenerowych i rozdanie nagród uczestnikom. Tak było także i w tym roku. Tegoroczna edycja jest dla nas szczególna, ponieważ właśnie w maju br. minęła 80-ta rocznica śmierci Jana Jastrzębskiego. To on pierwszy w 1923 roku zainicjował ideę plenerów malarskich w Dębnie.

Samemu plenerowi towarzyszyła wyjątkowo piękna i słoneczna pogoda, która zachęciła plenerowiczów do wyjścia poza obręb zamku i szukania ciekawych, barwnych miejsc, które z powodzeniem kadrowali i przenosili na płótna. Powstałe w ciągu trzech dni pleneru prace są wyjątkowo radosne i pełne żywych kolorów. Można je oglądać na otwartej w dniu dzisiejszym wystawie, która potrwa do 26 lipca 2019 r.

Wernisaż dwunastej poplenerowej wystawy odbywający się w roku 80-tej rocznicy śmierci Jana Jastrzębskiego przebiegał w wyjątkowo radosnej atmosferze. Był to także czas podziękowań i podsumowania dwunastu lat współpracy z Warsztatami Terapii Zajęciowej w Brzesku, Tarnowie, Woli Rzędzińskiej, Szkół Artystycznych oraz licznych Gimnazjów i Szkół Podstawowych głównie z terenu Gminy Dębno, oraz Seniorów z Twórczego Klubu Seniora przy parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Tarnowie.

(jj)