Wspólny rozwój kultury i edukacji w subregionie tarnowskim [ZDJĘCIA, WIDEO]

W miniony piątek, 12 lutego w Centrum Sztuki Mościce czterech dyrektorów tarnowskich instytucji kulturalno-edukacyjnych województwa małopolskiego podpisało porozumienie o współpracy. „W celu połączenia sił i środków, aby w rzeczywistości XXI wieku i na miarę wyzwań współczesności wspólnie pielęgnować, upowszechniać, rozwijać i promować kulturę oraz wartości patriotyczne i niepodległościowe” – brzmi fragment dokumentu. Spotkanie odbyło się w otoczeniu zalipiańskich motywów przygotowanych przez pracowników Oddziału Muzeum Etnograficzne.

Ze strony tarnowskiego Muzeum Okręgowego podpis pod porozumieniem złożył p.o. dyrektor Kazimierz Kurczab. Pod treścią dokumentu podpisali się także Anna Chmura – dyrektor Centrum Sztuki Mościce, Beata Kania – dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie oraz Ewa Sojat – wicedyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli ds. Ośrodka w Tarnowie. Całość odbyła się w obecności marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego, wicemarszałków Łukasza Smółki i Marty Malec-Lech oraz poseł na Sejm RP Anny Pieczarki.

– Wspólne planowanie kalendarza imprez, wzajemne wspieranie się przy organizacji wydarzeń oraz przygotowanie wspólnej oferty kulturalno-edukacyjnej dla mieszkańców subregionu tarnowskiego – to najważniejsze cele porozumienia – podsumował dyrektor Kazimierz Kurczab.

SYNERGIA DOŚWIADCZENIA I KONTAKTÓW

– Bardzo ważna jest synergia między naszymi jednostkami w różnych częściach Małopolski. Łącząc siły można działać o wiele efektywniej, osiągać ambitne cele i sprawnie organizować różnego rodzaju przedsięwzięcia z jak najszerszym zaangażowaniem dzieci i młodzieży, na czym mi szczególnie zależy. Tym bardziej, że każda z tych czterech instytucji dysponuje sporym potencjałem, zarówno intelektualnym, jak i zapleczem technicznym. Istotne jest też korzystanie z wzajemnych doświadczeń i kontaktów – mówił marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

W porozumieniu zapisano, że placówki będą działać razem na rzecz podtrzymywania międzypokoleniowej transmisji kulturowej i patriotycznej.

DOSTĘP DO KULTURY DLA WSZYSTKICH

Ważne jest tworzenie jak najlepszych warunków do poznawania, kształtowania i odkrywania przez mieszkańców Małopolski swojej tożsamości, a także edukacja przez kulturę i dla kultury, a współpraca tych instytucji będzie się do tego przyczyniać. Przyczyniać się będzie również do upowszechniania kultury na wysokim poziomie w miejscach o utrudnionym do niej dostępie, w tym w mniejszych miejscowościach regionu tarnowskiego – zaznaczyła Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego.

Teraz realna będzie wspólna organizacja wydarzeń, koncertów, widowisk i spektakli w oparciu o siedziby i oddziały partnerów porozumienia. Możliwe będzie wspólne aplikowanie o środki zewnętrzne oraz tworzenie ponadregionalnych i międzynarodowych platform współpracy – podkreśliła Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego.

Podpisane dziś porozumienie pozwoli wspólnie budować postawy patriotyczne, szczególnie te w kontekście umiłowania i szacunku dla Ojczyzny, a także naszych małych lokalnych Ojczyzn. To z pewnością przyczyni się do wzrostu wartości, a także krzewienia tradycji patriotycznych wśród najmłodszych – dodał wicemarszałek Łukasz Smółka.

(Biuro Prasowe UMWM / bch)

Fot. Bartosz Chmielnik – Muzeum Okręgowe w Tarnowie