wystawa pt. Łukasz Jewuła – „… lub w cieniu”.

Start: 2023-10-09 18:00:00
Koniec: 2023-11-03 15:00:00
Siedziba Muzeum Okręgowego w Tarnowie

09.10.2023 r. (poniedziałek) o godzinie 18.00 w Siedzibie Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Rynek 3, Tarnów, Galeria „Piwnica pod Trójką” odbędzie się otwarcie wystawy pt. Łukasz Jewuła – „… lub w cieniu”.
Wstęp na wernisaż bezpłatny.

Łukasz Jewuła urodzony w 1959 r w Tarnowie absolwent tarnowskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych oraz Studium Nauczycielskiego w Tarnowie o specjalności wychowanie plastyczne. Studiował także historię sztuki, z czego po kilku latach zrezygnował mając na uwadze, że bardziej od teorii interesuje go aktywne działanie. Malarz, rysownik, grafik, plakacista, instalator. Twórca logotypów i opraw graficznych dla wielu wydarzeń, instytucji, przedsiębiorstw. Zajmuje się również scenografią teatralną, mozaiką artystyczną i medalierstwem. Należał do nieistniejącej dzisiaj grupy plastycznej „TA” (Tarnowscy Artyści), która zrzeszała artystów profesjonalistów i amatorów (w sumie ponad 30 osób). Ich prace wystawiane były w końcówce lat 80. i na początku 90. ubiegłego stulecia w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Tarnowskiej przy ul. Wałowej 10. Od lat regularnie uczestniczy w Salonach Wiosennych organizowanych przez Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie. W jego malarstwie dominują pejzaże oraz rzadko dziś podejmowane tematy rodzajowe. Rysunki to przede wszystkim ilustracje do wydawnictw oraz formy satyryczne. Przykłady plakatów autorstwa Łukasza Jewuły znajdują się w zbiorach Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Narodowym w Przemyślu i Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Jego prace malarskie i mozaiki występują w kolekcjach prywatnych. Uzupełnieniem różnorodnych artystycznych zainteresowań jest teatr lalek. Na wystawie zobaczymy pejzaże, rysunki, sceny rodzajowe, formę przestrzenną, wykonane różnymi technikami.

Wystawa otwarta od 10.10. do 03.11.2023 r.
Kuratorka wystawy: Bożena Szczupak