Wystawa „Ramię krzep – Ojczyźnie służ”. 135. rocznica powstania Sokolstwa Polskiego w Ameryce.

Start: 2023-09-25 17:00:00
Podcienia Muzeum Historii Tarnowa i Regionu

25 września 2023 r. o godzinie 17.00 w podcieniach Muzeum Historii Tarnowa i Regionu, Rynek 20-21, Tarnów, odbędzie się otwarcie wystawy planszowej „Ramię krzep – Ojczyźnie służ”. 135. rocznica powstania Sokolstwa Polskiego w Ameryce , przygotowanej przez Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.

Wystawa „Ramię krzep – Ojczyźnie służ”. 135. rocznica powstania Sokolstwa Polskiego w Ameryce  zawiera plansze przedstawiające kręgi tematyczne odnoszące się do historii „Sokoła” w Stanach Zjednoczonych.
Dotyczą one m.in. początków organizacji stworzonej przez polskich emigrantów, jej struktury, militaryzacji Towarzystwa, jego zaangażowania na rzecz Ojczyzny w trakcie I i II wojny światowej, oraz więzi jakie utrzymywało ono krajem przodków.

Po raz pierwszy ekspozycję zaprezentowano na Placu Zamkowym w Warszawie 10 września 2022 r. następnie pokazywana była ona w Warce, Zakopane m, Krakowie, Rzeszowie, Sanoku i Kozłówce. Prezentacja w podcieniach budynku Historii Tarnowa i Regionu będzie stanowiła dopełnienie ekspozycji: Od 140. lat w służbie Ojczyźnie. Dzieje Sokolstwa ziemi tarnowskiej. Otwarcie obu wystaw zaplanowano na 25 września 2023 roku, o godz. 17.00.