Wystawa „Z miłości do szkła”. Kolekcja Wojciecha Dzikowskiego

Start: 2023-06-26 18:00:00
Koniec: 2023-09-10 15:00:00
Siedziba Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Wojciech Dzikowski (1953-2022) był tarnowianinem, z racji miejsca urodzenia, wykształcenia, zamieszkania i prowadzenia swojej działalności zawodowej i społecznej.

Współwłaściciel firmy „Zegar” w której znalazło zastosowanie kilka opracowanych przez niego patentów oraz wykonanych z zegarmistrzowską precyzją prototypów maszyn i urządzeń. W 1999 roku – Izba Przemysłowo-Handlowa w Tarnowie przyznała Wojciechowi Dzikowskiemu „Nagrodę im. Jana Szczepanika” i tytuł najlepszego tarnowskiego właściciela i menadżera roku.
Poza rodzinną firmą, drugim obszarem Jego zainteresowań było kolekcjonowanie obiektów szklanych. W tworzeniu kolekcji nie kierował się zasadami rynku sztuki, ale własnym gustem, urodą przedmiotu i jego pięknem. Szkła gromadził od lat 90. XX wieku, systematycznie uzupełniając i wzbogacając posiadany zbiór o nowe nabytki. Szczególnie bliskie Jego sercu, były szkła XIX-wieczne i współczesne z terenu Czech – zwłaszcza wyprodukowane w firmie „Moser” w Karlowych Warach. Są to wysokiej klasy szkła kryształowe, szlifowane, czasem grawerowane, barwione w masie i powierzchniowo. Początki firmy sięgają 1857 roku, kiedy to Ludwik Moser założył swój warsztat polerowania i grawerowania szkła. Z czasem firma stała się wyłącznym dostawcą szkła dla cesarza Franciszka Józefa I. W swoje wyroby zaopatrywała angielski dwór króla Edwarda VII, króla Portugalii Ludwika I, czy papieża Piusa XI. Zdobyła liczne nagrody, wyróżnienia i medale na Wystawach Światowych w Paryżu i Chicago. Na prezentowanej wystawie zaprezentowany zostanie szeroki asortyment jej wyrobów – od najstarszych przykładów, z końca XIX wieku, szkieł sprzed 1918 roku, po obiekty pochodzące z lat 70. XX wieku. Wszystkie wyroby tej firmy, jako nieliczne w tym czasie, były sygnowane – najstarsze trawionym napisem „Moser/ Karslbad”. Uwagę zwraca bodajże najbardziej znana seria fipop z 1914 roku, naśladowana z czasem również przez inne wytwórnie, w której naczynia szklane obiega pas w postaci złoconego fryzu, z trawioną dekoracją przedstawiająca amazonki, walki centaurów i inne sceny antyczne. Wśród eksponowanych szkieł zachwyca bogactwo barw, form, sposobów szlifowania i dekorowania powierzchni naczyń: amfor, flakonów, pater, waz, salaterek, karafek i kieliszków, puzderek i innych form użytkowych.
Oprócz wyrobów Mosera na ekspozycji znajdują się współczesne szkła czeskie sygnowane „exBor”, liczna kolekcja szklanych przycisków, szkła uranowe, i szkła XIX-wieczne i secesyjne, ciekawe przykłady barwnych szkieł biedermeierowskich.

Prezentowany zbiór jest bardzo różnorodny, złożony z przedmiotów, które Wojciechowi Dzikowskiemu sprawiały radość. Każdy z nich miał swoją historię i miejsce w jego sercu. Do tej pory nigdy nie były pokazywane publicznie.
Wystawa, do obejrzenia której Państwa zapraszamy, jest wyjątkowa. Planowana od dłuższego czasu, wspólnie z panem Wojciechem Dzikowskim, niestety odbędzie się bez Jego udziału. Zmarł nagle 7 października 2022 roku. Zgodnie z wolą i dzięki życzliwości Rodziny, prace przy niej były kontynuowane, za co serdecznie dziękujemy!

Kurator wystawy Barbara Bułdys

Wystawę można zobaczyć w dniach 27.06. – 25.08.2023 r.