XXI Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów 2020

Pandemia COVID-19 storpedowała wydarzenia i wystawy organizowane przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Mimo wszystko staramy się realizować cykliczne imprezy realizowane przez naszą instytucję. Jedną z nich jest Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów, który w tym roku odbędzie się w dniach 25-27 września.

Wydarzenie organizowane od 1996 roku, to jedyny tego typu projekt, który ma na celu m.in.:

• integrację Romów poprzez odwołanie się do mitu wędrówki,
  • edukację historyczną i kulturalną dzieci i młodzieży romskiej,
  • wykorzystywanie pozytywnego stereotypu Romów – kolorowych wędrowców – do zmiany negatywnego wizerunku Romów,
  • eksponowanie symboli romskich uznanych przez instytucje międzynarodowe (flaga i hymn).

Założenia te służą świadomej budowie, czy też wzmocnieniu narodowej tożsamości Romów, poczucia więzi z historią, więzi międzyplemiennych.

Organizatorzy uznali, że pierwotna formuła Taboru – wędrowna grupa Romów i nie Romów, koczująca pod namiotami itd. z czasem stała się coraz bardziej anachroniczna. Od ubiegłego roku Tabor ma formę spotkania naukowców polskich i zagranicznych, którzy debatują na temat najnowszych trendów w romologii oraz sytuacji Romów w Europie. W tym roku zaplanowano następujące wystąpienia [lista nie jest zamknięta]:

1. Andrzej Grzymała-Kazłowski – Moja kolekcja romska
  2. prof. Barbara Weigl i dr Magdalena Poraj-Weder – Postawy wobec chorób i leczenia oraz zdrowego stylu życia w grupie Lovarów ze Szczecina
  3. Ewa Kocój – Kolekcja romska Pawła Lechowskiego
  4. Barbara Prądzyńska – Teatr społeczny – spektakle z udziałem Romów Fundacji Art Junction
  5. Byli kowale byli, film w reż. Moniki Szewczyk [dyskusja]
  6. dr Magda Szostakowska – Program romski – blaski i cienie. Główne wnioski z ewaluacji
  7. dr Michał Garapich & Elżbieta Mirga, Sonia Styrkacz, Monika Szewczyk – „Jak zwierzęta w zoo” – o dekolonizację naukowego dyskursu o Romach w Polsce
  8. Magda Machowska, Emilia Kledzik – Papusza. W poszukiwaniu spuścizny romskiej poetki.
  9. prof. Marcel Courthiade – Inwazja czy wolna migracja. Polityczne uwarunkowania romskich migracji w ramach UE
  10. Adam Bartosz – Romni czy Romka. Dylemat językowy?
  11. Natalia Gancarz, Adam Bartosz – Nowa ekspozycja romska w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie
  12. Natalia Gancarz – Na bister/Nie zapomnij. Podsumowanie europejskiego projektu badawczego.

Miejscem wystąpień będzie Restauracja „Stara Łaźnia” przy Placu Więźniów KL Auschwitz 1 w Tarnowie (sobota, 26.09., godz. 10.00-19.00).

Planowany jest także tradycyjny przejazd przez miasto muzealnego cygańskiego wozu na trasie: Muzeum Etnograficzne – Rynek – ul. Wałowa – Rynek – Muzeum Etnograficzne (piątek, 25.09., godz. 17.00), a także autobusowy przejazd uczestników Taboru Małopolskim Szlakiem Martyrologii Romów (niedziela, 27.09, godz. 10.00).

Organizatorzy: Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie, Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

(bch, ab)

Fot. Natalia Gancarz – Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie

O wydarzeniu w mediach:

1. telewizja.malopolska.pl