Uroczyste Obchody 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Dożynki Reymontowskie

Cud Wisły poprzedził cud jedności, bez drugiego nie byłoby pierwszego (Witos 1920 r.)

W dniach 15 i 16 sierpnia w Wierzchosławicach odbędą się uroczyste Obchody 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Dożynki Reymontowskie.

Sierpień 2020 r. przynosi wiele ważnych rocznic dla Gminy Wierzchosławice. Rocznic, które wpisują naszą Małą Ojczyznę w wir wielkiej historii Polski i Europy.
W tym roku świętujemy 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, przełomowego zwycięstwa nad Armią Czerwoną, zwycięstwa, które zatrzymało marsz bolszewików na zachód. W 1920 r., w krytycznym momencie wojny polsko-bolszewickiej syn naszej ziemi — Wincenty Witos stanął na czele Rządu Obrony Narodowej odgrywając kluczową rolę w tym zwycięstwie.
95 lat temu w Wierzchosławicach odbyły się Wielkie Dożynki zorganizowane przez Wincentego Witosa na cześć Władysława Reymonta z okazji przyznania mu nagrody Nobla za powieść „Chłopi”. Co 5 lat na pamiątkę tego wydarzenia Gmina Wierzchosławice wraz z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa Wierzchosławicach organizują Dożynki Reymontowskie, które są wyjątkową okazją do wspomnień tamtych dni.
Chcąc uczcić pamięć Wincentego Witosa — jednego z twórców polskiej niepodległości – zapraszamy na tegoroczne sierpniowe uroczystości.

Z powodu stanu epidemii wejście na wszystkie uroczystości jest ściśle ograniczone – tylko na zaproszenie.

Program wydarzeń:
15.08.2020 (sobota) Uroczyste Obchody 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej

11.00 Msza św, kościół parafialny pw. Matki Bożej Pocieszenia w Wierzchosławicach

12.30 złożenie kwiatów pod Pomnikiem Poległych 1914-1920 r.

13.00 złożenie kwiatów pod Pomnikiem Wincentego Witosa

15.00—16.30 Panel dyskusyjny pt. „Wojna Polski z Rosją bolszewicką: Bitwa Warszawska w sierpniu 1920 roku”, Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach
Przywitanie gości przez Wójta Gminy Wierzchosławice Andrzeja Mroza
Moderator: Prof. Stanisław Palka;
Paneliści: dr Jan Hebda, dr hab. Arkadiusz Indraszczyk, mgr Henryk Nicpoń
transmisja na żywo na www.wierzchoslawice.pl

16.30—17.30 Zwiedzanie Starej Zagrody Wincentego Witosa i Muzeum Wincentego Witosa

16.08.2020 (niedziela) Dożynki gminne, Dożynki Reymontowskie

11.00 Msza św. Dożynkowa — Atrium, Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach
gminny konkurs wieńca dożynkowego,
obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Swojacy,
transmisja na żywo na www.wierzchoslawice.pl

13.00 Złożenie kwiatów na cmentarzu w kaplicy grobowej Wincentego Witosa i Stanisława Mierzwy

13.15 Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą 60. rocznicę Dożynek Reymontowskich

13.30 Uroczyste otwarcie Domu Ludowego w Wierzchosławicach po remoncie
Przywitanie gości przez Wójta Gminy Wierzchosławice Andrzeja Mroza i Prezesa TPMWW Ryszarda Ochwata
Wykład pt. „Ten, który chłopów Polsce przywrócił. Władysław Reymont na Wielkich Dożynkach w Wierzchosławicach” – Janusz Skicki, Kierownik Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach
Rekonstrukcja historyczna spotkania Władysława Reymonta i Wincentego Witosa
Uroczysta Sesja połączonych Rad Gminy Wierzchosławice i Lipce Reymontowskie w Domu Ludowym w Wierzchosławicach, podczas której nastąpi nadanie honorowego obywatelstwa Wincentemu Witosowi, Stanisławowi Mierzwie i Władysławowi Reymontowi.
Transmisja na żywo na www.wierzchoslawice.pl

Organizatorzy:
Gmina Wierzchosławice
Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach
Muzeum Okręgowe w Tarnowie – oddział Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach